משפחת מלניצר (נצר) מקובל ומהעיירה הסמוכה מצ'יוב 
שורשי משפחת מלניצר מגיעים עד לאדמור מקרלין, ממנו ירשה המשפחה את כיסופי הגאולה.
אבות המשפחה הידועים הם שרה וצבי מלניצר שנולדו וחיו בעיירה מצ'יוב הסמוכה לקובל. ידוע על שני בניהם, מתתיהו ואברהם.
- מתתיהו נולד בשנת 1895 לערך במצ'יוב, נישא וחי בעיר לובומל הסמוכה. עסק במסחר. ניספה בשואה עם בני משפחתו.
- אברהם נולד בשנת 1891 . נישא לרחל בת חנה לבית רוזמן, ילידת רטנו שנת 1897. בני הזוג חיו בקובל בבית אמיד, עם ארבעת ילדיהם: צבי, יעקב, חנה ואשר. אברהם היה סוחר עצים. הוא חכר יערות עד מעבר לגבולות ווהלין ועסק בכריתת עצים ובמכירתם בפולין ומחוצה לה. בקובל היתה לו מנסרה לעיבוד בולי עץ לבנייה ולרהיטים. אברהם, רחל וילדיהם הקטנים, חנה (ילידת 1927) ואשר (יליד 1931), נרצחו ע"י הנאצים. נודע כי אברהם נלקח יחד עם נכבדי הקהילה למחנה עבודה ממנו לא חזר. הבנים צבי ויעקב, ניצלו ועלו לארץ-ישראל.
- - צבי נולד בשנת 1920 ולמד בגימנסיה "תרבות". בכתה י"ב, הצטרף לתנועת "החלוץ הצעיר" ויצא להכשרת גרוכוב שליד וורשה. עם פלישת הנאצים לפולין נמלט לקובל כשהוא מסתכן ומוביל קבוצת ילדים פליטים מגרמניה. מקובל המשיך לווילנה ומשם נשלח "לגנוב" את הגבול לברה"מ. הוא נתפס, נשפט ונשלח לעבודת פרך בסיביר. כששוחרר, נסע דרומה, התגנב לספינה והגיע לטהרן. עבד עם "ילדי טהרן" ובדרך לא דרך הגיע לישראל והצטרף לקיבוץ אלונים, בו חכתה לו חיה לבית צוקרוביץ, חברתו מההכשרה. הם נישאו ונולדו להם שני ילדים: מרים ויצחק, להם ילדים ונכדים. ב-1946 נשלח לעמוד בראש "הבריחה" בפולין. הוא פעל להברחת יהודי פולין ששרדו את המלחמה, לעבר ארץ-ישראל. ב-1957 נישלח שוב לפולין כשליח של "נתיב"- ארגון סודי במשרד ראש הממשלה שטיפל ביהודים שמאחורי "מסך הברזל".
- - יעקב נולד ב 1923. למד בגימנסיה "תרבות". אחרי מאסרו של צבי, נשלח ע"י הוריו לרוסיה כדי לחפש את אחיו. כשפלשו הנאצים לרוסיה, התגייס יעקב לצבא האדום, למרות גילו הצעיר. שרת כמפנה מוקשים, והשתתף במערכה על סטלינגרד. עם תום המלחמה הועבר מהצבא האדום לצבא הפולני ממנו ערק. הוא הגיע למרסיי שבצרפת, הצטרף לקורס "גדעונים" (אלחוטאים) והוצב על אונית המעפילים "יהודה הלוי" שהביאה ארצה מעפילים מצפון אפריקה. יעקב קבע משכנו בחיפה שם נישא לרות לבית וכולדר. ילדי בני הזוג הם אבירם ורחל ולהם ילדים ונכדים. יעקב שרת בחיל הים עד צאתו לגמלאות, ואז עבר לעבוד ברפא"ל במחקר של מערכות נשק מתוחכמות של האויב. היה חבר בצוות שקיבל את פרס בטחון ישראל .
לאחר קום המדינה, שינו צבי ויעקב את שם משפחתם ממלניצר לנצר.
צבי ויעקב הקדישו את כל חייהם מאז נעוריהם לעם ולמדינה.
 
מקורות נוספים:
   - אודות צבי נצר
 
 
 
 
רחל ואברהם מלניצר
רחל ואברהם מלניצר, הוריהם של צבי ויעקב.
ניספו בשואה
גימנסיה תקבות בקובל
גימנסיה "תרבות".
תמונת מחזור כיתתו של צבי
זקופנה
זקופנה- 1935.
צבי וחברים בטיול

יעקב מלניצר רות ויעקב נצר
יעקב במדי חייל
בצבא האדום
רות ויעקב נצר (מלניצר)
משפחת נצר יעקב צבי ויעקב נצר חיה וצבי נצר צבי נצר
רות ויעקב נצר
עם ילדיהם
צבי ויעקב נצר בישראל חיה וצבי נצר (מלניצר) צבי נצר

חזרה לדף קובל - דפי משפחות